Víkend v Ríme (aj s presným itinerárom + kde jesť)

Blog, Cestovanie

Slnečné dni, víno, teplo, úzke uličky, tiramisu, pizza a najlepšie cestoviny. To je náš víkend v Ríme v skratke. Idete do Ríma aj vy? Možno vám pomôže môj itinerár.

Tento rok som bola v Ríme celkovo tretíkrát. A stále to nie je dosť. Je to totiž ideálne mesto na výlet osamote (halo, Julia Roberts??), na výlet s polovičkou, ale aj na výlet s kamarátmi. Rím je tak veľký, že tam je stále čo objavovať. A povedzme si narovinu, tie lacné letenky treba využiť 🙂

S úsmevom spomínam na prvýkrát, keď som išla s novými kamarátkami z Dánska. Koľko sme sa nasmiali a prejedli a prepili vína. A s láskou spomínam na to, ako som dala výlet do Ríma Adamovi ako darček a aký bol z toho mesta uchvátený.

No tento výlet bol trochu iný. Letenky sme kúpili po fľaši vína u kamarátky na gauči, že prekvapíme frajerov. Keďže jej frajer mal meniny, nepovedali sme mu to až do momentu príchodu na „gate“ na viedenskom letisku. Chudák si myslel, že ide do Turecka na víkend 😀 O to viac bol prekvapený, že ho čaká rímska premiéra.

Cestovanie vie byť výzva, hlavne, keď idete do nepoznaného mesta a máte obmedzený čas. A ja výzvy milujem, ha! Takže som strávila nejaký ten večer pred výletom zostavovaním rímskeho itineráru pre celú partiu, aby si ten víkend v Ríme užili čo najviac. Od ubytka, cez pamiatky, až po top reštiky, kde sa dobre (a lacno) dá najesť.

Keď som ten itinerár pripravila, napadlo mi, že ho sem zavesím a dám vám tipy a triky čo vidieť, ale hlavne – kde jesť a kde bývať. Lebo veď nie je nič horšie ako hnusné ubytko. No asi je. Jedlo, na ktoré sa tešíte a nakoniec stojí za nič. Pff.

Kedy ísť do Ríma

Treba ísť vtedy, keď sú lacné letenky 🙂 Do Ríma viete kúpiť letenku aj za 9 eur, takže by bola škoda minúť peniaze na letenky, keď nemusíte. No predsa sú zrejme isté obdobia ideálnejšie ako druhé. Prvýkrát som tam bola vo februári, čo znamenalo chodiť v ľahkej bunde, prípadne v svetri. Na hlavných pamiatkach sa nemusíte tlačiť a čakať 100 hodín v rade. A možno sa vám podarí urobiť si fotku pred fontánou di Trevi bez ostatných ľudí. Na druhej strane vychutnať si gelato alebo pizzu na námestí s pravou talianskou atmosférou sa vám nemusí podariť. Tento rok sme boli v lete, v najväčšom teple. Ako sme chodili po meste natretí od hlavy po päty 50tkou a s kropajmi potu na čele, predierali sa húfmi ľudí, trochu som to ľutovala. Až do momentu, keď sme si na teraske pochutnávali na pizzi, kávičke a vínku. Je to na vás, ktoré obdobie vám bude viac vyhovovať.

Tip: Zistite si, čo sa vtedy v meste bude odohrávať. AK je to nejaký veľký event, ubytko môže byť drahšie, ľudí viac a môže to znepríjemniť pobyt.

Kde bývať v Ríme

Musím si minimálne trikrát zaklopať, že aj keď som trikrát bývala na inom mieste, vždy som bola maximálne spokojná. Vyberala som ubytovanie s jednou podmienkou. Aby to bolo blízko centra a Colossea, lebo ľúbim chodiť všade peši. To víkend v Ríme značne uľahčí. Dopravné prostriedky sú super, ale podľa mňa sa najlepšie spoznáva mesto po svojich nohách.

Tip: Vyvarujte sa bývaniu v tesnom okolí Termini (hlavnej želežničnej stanice). Pohybuje sa tam veľa indivíduí a je tam špina.

Všetky ubytovania boli jednoduché, čisté, pekné, s milými ľuďmi, v približne rovnakej štvrti. Určite by som sa do ktoréhokoľvek ubytka vrátila. Rezervované všetko cez booking, kde aj ubytká nájdete aj s aktuálnymi cenami za noc. Moje tipy na bývanie cez víkend v Ríme:

B&B Locanderia

Veľmi milí majitelia, pekné ubytovanie na víkend s kamarátkami ako stvorené.

Lucky Holiday Rooms Rome

Tu sme mali veľmi milú skúsenosť – oslavovali sme výročie s Adamom a na izbe nás čakala fľaša talianskeho vína zdarma. Je to o detailoch 🙂

B&S Suite Colosseo

Menší apartmánik pre štyroch. Jedna dvojica však spala na rozťahovacom gauči, čo nebolo úplne skvelé, ale za tú cenu to bolo ideálne. Hlavne, že tam v lete fungovala klimatizácia, inak by sme tam zrejme zomreli.

Kde sa dobre najesť v Ríme

Okej, toto je najdôležitejšia kapitola! Teda pre mňa určite. Jedlo milujem a hlavne keď môžem skúsiť niečo nové a iné a hlavne dobré. Po tom, ako som mala raz v Alicante, v Španielsku úplne katastrofickú skúsenosť s jedlom si na to dávam pozor a chodím do nových miest zásadne pripravená. V prímorskej reštaurácii nám totiž naservírovali Pizzu Ristorante…za 11€! Odvtedy si vždy dám tú námahu a dám si googliacu seansu, kde sa dobre najesť. Čítam hlavne blogy lokálnych ľudí z daného mesta alebo skúsených cestovateľov. V itinerári nájdete zoznam reštaurácii z takýchto blogov, aby aj váš víkend v Ríme bol stopercentný 🙂

Tip: Pozrite si otváracie hodiny, nakoľko v Ríme si dávajú siestu a tak v čase keď ste najhladnejší, nič nemusí byť otvorené.

Tu nájdete pár overených miest, kde by som najradšej išla aj hneď teraz:

Pizzeria da Baffetto

Táto pizzeria sa nachádza v centre, blízko Piazza Navona, no vôbec to nie je typická turistická pasca s pizzou Ristorante za 11€ (áno stále mám z toho zlomené srdce). Majú tu totiž tú najlepšiu pizzu, fakt, nepreháňam. A pritom by ste si túto reštauráciu možno ani nevšimli. Obyčajné stoly, drevené stoličky, nič nóbl. Hlavnou hviezdou je pizza. Tenulinké chrumkavé cesto a tak akurát omáčky, syra a toho ostatného. Aj keď ju zjete celú, nebude vám zle, lebo to cesto je také tenké. Taliani vyznávajú „menej je viac“ (teda aspoň čo sa pizze týka) a tak na pizzi nie je nič navyše. Ja som si dala salámovú (áno, boli sme tam dvakrát za dva dni a dvakrát som si dala salámovú) a neoľutovala som. Mňam. Majú ich v dvoch veľkostiach a za tú väčšiu som platila myslím 8€. A k tomu strašne lacné víno v džbánoch – čo môže byť lepšie! Tiramisu si tu však nedávajte, lebo budete sklamaní. Dajte si radšej ešte jednu pizzu 😀

Trattoria Vecchia Romana

Táto reštaurácia je moja srdcovka. Objavili sme ju s Adamom, keď nám ju poradila lokálna pani. Určite si urobte rezerváciu dopredu (nebojte, rozumejú anglicky), lebo sa pred reštauráciou robia dlhokánske rady domácich a bez rezervácie sa dnu dostanete len ťažko. Majú dokonalé cestoviny, ale aj skvelé mäso! A všetko za prijateľné ceny. Cestoviny boli, myslím, okolo 9€ mäso okolo 11€ a víno bolo tiež extra lacné. Štyria sme zaplatili 97 eur, s tým že každý sme mali predjedlo, hlavné jedlo (chlapci dve hlavné jedlá) a dezert a víno. Jedla som tu najlepšie carbornara v mojom živote. Niektoré cestoviny pripravujú v obrovskom kolese syra…to len tak, keby ste potrebovali viac argumentov, prečo túto reštauráciu navštíviť.

Kaviareň Caffè Sant’Eustachio

Vraj je to jedna z najstarších kaviarní, s pôvodným barom a podlahou. Je extrémne populárna a majú tam skvelú kávu. Keď ju vypijete „na Taliana“ (na stojáka) je to lacnejšie, keď si s kávou sadnete na terasku, platíte extra. Za ten zážitok to stojí a určite odporúčam kúpiť si kávové zrnká aj domov. V Ríme je veľa malých kaviarničiek, tak si viete vybrať, aj keď náhodou bude Sant´ Eustachio obsadené. Kávičku si kúpite aj za eurko, čo je o dosť menej ako v bratislavskej Eurovei :D, len sa vyvarujte miestam, ktoré sú priamo pri pamiatkach a ušetríte si peniaze.

Viac reštaurácií nájdete v itinerári, ale musím povedať, že keď skúsite tieto dve, na víkend v Ríme to stačí a iné už nebudete chcieť 🙂

Čo vidieť v Ríme

Podrobný zoznam čo navštíviť pri prvej návšteve, nájdete v itinerári. Ešte jedna poznámka – navštívte Vatikán, aj keď nie ste veriaci a náboženstvo vám nič nehovorí. Je to miesto dýchajúce umením a históriou a oplatí sa zaplatiť (drahý) lístok. A malý tip – choďte tam zásadne so zahalenými ramenami a kolenami, lebo inak dopadnete ako ja, že som si musela zaviazať dva svetre okolo pása spredu aj zozadu 😀

Víkend v Ríme itinerár
Nastavenia súkromia
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“.