Preneste sa do Španielska a skúste si pripraviť tento jednoduchý španielsky mandľový koláč. Je prirodzene bez múky a v tomto recepte aj bez cukru.
Pred 3,5 rokmi sa mi splnil sen a do Španielska som sa presťahovala na 4 mesiace. Vrátila by som sa hneď teraz. Bývala som vo Valencii, no pochodila som takmer . Okrem spoznávania pláží a miest som mala možnosť spoznať španielsku gastronómiu zblízka. Môj deň tak začínal v centre na kávičke a k tomu pan con tomate 🙂 Na prechádzkach po parku som si dala horchatu (orechové mlieko) a k tomu fartons (sldaké pečivo), alebo všadeprítomné pomaranče. Mňam.
Španielsko je moja srdcová krajina. Milujem ich farby, vône, ľudí, hudbu, chute. Hlavne tie chute 🙂 Španielska gatsronómia je plná olivového oleja, mäsa, zeleniny, cesnaku. Malé tapas, paella (jedlo z ryže a morských plodov), či tortilla de patata (španielská omeleta so zemiakmi), slávny jamón (šunka), či pan con tomate (chlieb s paradajkami), to všetko patrí neodmysliteľne k Španielsku. No Španieli nepohrdnú ani sladkosťami a dezertami, samozrejme 🙂
Jedným z tradičných španielskych koláčov je aj Tarta de Santiago. Pochádza z Galície, čo je oblasť na severe Španieslka, priamo nad Portugalskom. Presnejšie z mesta Santiago de Compostela, známého pútnického miesta. Nemôže chýbať na galícijských stoloch 25. júla, kedy sa oslavuje Deň Galície.
Tarta de Santiago je koláčik z mandlí a nenachádza sa v ňom žiadna múka. Zaujímavosťou je, že prvá zmienka o tomto koláčiku bola už v roku 1577. Jeho poznávacím znakom je kríž Sv. Jakuba na vrchu koláča. Ja som ten svoj obkreslila z internetu a vystrihla 😀
Je to veľmi jendoduchý španielsky manďlový koláč prirodzene bez múky. Hlavným princípom v klasickom, tradičnom rceepte je úplne rovnaký pomer mandlí a cukru. Dokonca sú na to v Španielsku reguly, že keď sa chce koláč nazývať Tarta de Santiago, musí mať 33% mandlí, 33% cukru a 25% vajec. Keďže ja som cukor do koláča nedávala, trochu som upravila gramáž, no na spodku článku nájdete aj tradičný španielsky recept. Tarta de Santiago sa tradične robí vo väčšej forme a tenšia. Nepridáva sa ani kypriaci prášok. No aj tak je koláč ľahký, nie hutný. Zrejme vďaka vyšlahaným vajciam.
Skúsite si aspoň takto do kuchyne pričarovať kúsok Španielska? 🙂
Na 19 cm formu budeme potrebovať:
- 160 g mletých mandlí na jemno
- 3 vajcia
- 70 g erithrytolu
- 1 ČL citrónovej kôry
- 1/2 ČL škorice
- +práškové sladidlo alebo kokosovú múku na posypanie
Tip: Z papiera vytsrihnite kríž sv. Jakuba (Cruz de Santiago), položte do stredu koláča a zasypte práškovým sladidlom a kríž odstránte – dostanete tak autentický španielsky koláčik.
Postup:
- Vajcia rozbijeme do misky a šľaháme. Postupne pridávame erithrytol a šľaháme do bielej peny.
- Pridáme citrónovú kôru a škoricu, zamiešame. Postupne pridávame mandľovú múku a miešame. Vznikne tekutejšie cesto.
- Dáme do vymastenej alebo pečiacim papierom vyloženej formy na pečenie a dáme piecť na 30 minút na 180°C.
- Po vychladnutí posypeme práškovým sladidlom, alebo kokosovou múkou.
Pre klasickú španielsku verziu budete potrebovať (ø25cm):
- 240 g kryštálového cukru
- 240 g mletých mandlí
- 4 vajcia
- 1 ČL škorice
- 2 ČL citrónovej kôry
- + práškový cukor na posypanie
Postup je taký istý ako v bezcukrovej verzii, len namiesto erithrytolu pridávame kryštálový cukor. Po upečení posypeme práškovým cukrom.