5 vecí z Dánska, ktoré by sme si mali osvojiť všetci

Blog, Cestovanie, Lifestyle

Hlavne na jeseň a v zime sa určite budete stretávate s pojmom „hygge“ pochádzajúcim z Dánska, symbolizujúc pohodu, pokoj. Život v Dánsku, to však nie je len hygge.

V tomto období by to bolo už 6 rokov života v Dánsku, ak by som pred rokom neodišla späť na Slovensko. Dánsko ma však stihlo za tých 5 rokov ovplyvniť. Vo všetkých smeroch. Myslím si, že táto krajina má v sebe niečo špeciálne a každý sa ňou môže inšpirovať.

Pravdepodobne ste už počuli, že Dáni sú najšťastnejší národ na svete. Ja som už na tú vetu alergická, avšak koniec koncov, niečo na tom možno bude. Hlavne preto, že si zakladajú na zdravom životnom štýle a kvalitnom jedle. Ich taktiku si môžeme osvojiť aj my. Tu sú moje osobné pozorovania z Kodane, hlavného mesta tejto škandinávskej krajiny.

Bicyklovanie

Áno, naozaj sú bicykle v Dánsku všade. Pred odchodom do Dánska som si to nevedela vôbec predstaviť, čo môže znamenať „veľa bicyklov“. Takmer každý má svoj bicykel, niektorí aj viac a kto je bez bicykla, je outsider. V nákupnom centre je parkovisko pre bicykle skoro väčšie ako to pre autá a cyklochodníky lemujúce každú cestu majú svoj semafor. Rodičia svoje deti nevozia do školok a škol na autách, ale na bicykli. Normálne aj 3 deti naraz v špeciálnom type bicyklov. Zápchy sa netvoria na cestách, ale na cyklochodníkoch. Dokonca v práci, či v škole nájdete sprchy, aby ste sa mohli po ťažkom cyklo-výkone osprchovať. Kodaň má síce skvelo vymyslenú a prepojenú MHD, ale ľudia preferujú bicykle, alebo kombináciu bicyklov a MHD. Čo ma však prekvapilo ešte viac, že ich to neomrzí ani v zime, ani keď prší (a prší tam fakt veľa), ani keď fúka (a fúka tam fakt extrémne veľa). „Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.“, to je podľa mňa osobným mottom každého severana.

A (viac-menej) tak som fungovala päť rokov aj ja. Keď pršalo, dala som si na sedadlo igelitku, nech mi nepremokne zadok a fičala som aj keď som sa často cítila ako na stacionárnom bicykli. Na jeseň a v zime som si ale radšej kúpila električenku. Poviem vám pravdu, chcela som v tomto bicyklovaní pokračovať aj v Bratislave, ale hneď ma to prešlo, keď som uvidela, ako cyklisti balansujú na hrane života a smrti vždy, keď idú po ceste a ešte ich aj vodiči vytrúbia.

Ako teda preniesť tieto zvyky do krajín, kde sa cyklotrasy začnú podobať na tie dánske možno tak o 40..400 rokov? Myslím, že to spočíva vo vytesnení našej pohodlnosti. Chodníky pre peších už máme, tak prečo nezobrať nohy na plecia a ísť peši? Keď dochádzate hodinu a pol možno to nebude najlepší nápad, ale môžete sa napríklad prejsť cez obednú prestávku, dobrovoľne vyvenčiť psa, či namiesto sedenia na kávičke ísť na prechádzku do parku. Sú to malé zmeny, ale pobyt v prírode v kombinácii s pohybom urobia dobre každému. A keď sa vám nebude chcieť, spomeňte si na Dánov v pršiplášti, ako bicyklujú oproti vetru a dažďu.

život v Dánsku

Pobyt vonku

Čo sa týka pohybu, Dáni sa neobmedzujú len na cestu bicyklom. Všade v Kodani nájdete udržované zelené parky a plochy (a pri pobreží aj pláže…s bielym pieskom). Samozrejmosťou v parku sú workoutové ihriská, bežecké trasy. V parkoch prebiehajú tréningy, na Facebooku sa môžete pridať do nespočetného množstva bežeckých amatérskych susedských klubov, aby ste nebehali sami. Akonáhle sa na oblohe objavia lúče slnka, Kodaň sa zmení na nepoznanie. Všetci sú vonku. Nie len športovci. V parkoch a na pláži nájdete verejné grily so sedením a sú často využívané. Nie je nič lepšie ako si doniesť do parku deky, ugrilovať párky, piť pivo a hrať hry. Ľudia relaxujú na terasách kaviarní a reštaurácií aj v januári. Hlavne, že svieti slnko. Sú zababušení v bundách a nasávajú vitamín D. Jedným z najobľúbenejších miest na sedenie a užívanie si slnečných lúčov, či je zima alebo leto, je most. Áno, dobre čítate. Historický most spájajúci dve časti mesta so širokými chodníkmi s lavičkami. Keď je vonku pekne, nemáte si tam akm sadnúť. Ľudia sedia nielen na lavičkách, ale aj na kraji mosta, či na zemi.

Myslím, že takéto užívanie si slnka pramení z toho, že je pre nich vzácne, keďže je tam často škaredé šedé počasie. Nič však nie je lepšie ako čerstvý vzduch. Aj keď tu možno nemáme toľko pekných parkov, vždy sa dá zájsť niekam do prírody namiesto nákupného centra. Možno aj nám by veľakrát prospelo ísť von, na prechádzku, či zjesť si obed v práci vonku namiesto za počítačom. Korona nás vo veľkej miere chtiac-nechtiac nasmerovala na tento dánsky štýl, súdiac podľa plných terás aj v novembri a preplnenej Železnej studienky. Ostáva nám len dúfať, že aj keď korona pominie, pobyt vonku bude pre nás nadaľej príjemne stráveným časom.

život v Dánsku

Prístup k jedlu

No poviem vám to na rovinu. Dánske národné jedlá sú nič moc, aspoň podľa mňa. Na každé sviatky jedia bravčové so zemiakmi s hnedou omáčkou a kapustou. Obľúbený je aj „smørrebrød“, čo je obložený ražný chlieb – krevety, vyprážaná ryba, herringy, losos, avokádo, šunka.. kombinácií je mnoho. Z koláčov je to jemné pečivo, „drømmekage“ – koláč s tmavým cukrom a kokosom, či čokoľvek s marcipánom. Dánsko je však veľmi multi-kulti, takže tam nájdete kuchyne z celého sveta. Od mexických reštaurácií, cez arabské, grécke, talianske, indické…no jednoducho snáď každá krajina má v Kodani svoju reštauráciu. Bola tam aj česko-slovenská:)

Čo ma ale na Dánoch fascinovalo, bolo ich pôžitkárstvo a taký zdravý balanc. Z 80% jedli zdravé jedlá, napríklad plátok ražného chlebíku so bio syrom, ovsené kaše (veľmi obľúbené, majú aj celú reštauráciu venovanú ovsenú kašu – Grød – moja úplne najobľúbenejšia reštika), šaláty, hipsterské smoothies a avokádové chlebíky, paelo jedlá (tiež reštaurácia – Palaeo), raw jedlá (tiež celá reštaurácia -Raw 42), či vegánske dobroty (veľa vegan produktov, čo nájdete u nás v obchode je dánskych, napr. mleté vegan mäso Naturli). A zvyšných 20% si užívali, napríklad dokonalý cheesecake ku kávičke na terase, alebo lokálne dobré jedlo v reštaurácií, či street foodoch. Jedným z obľúbených miest bolo „Brøens gadekøkken“ – street food na moste, kde to vždy žilo.

Nakupovanie potravín v Dánsku bol pre mňa na začiatku tiež kultúrny šok. Bola som zvyknutá na naše hypermarkety s regálmi a regálmi tých istých výrobkov len od iných značiek. V Dánsku máte napríklad jogurty – pár druhov, asi od dvoch, troch výrobcov a vyrobené v Dánsku. Bio sekcia ovocia a zeleniny bola tak isto veľká (možno väčšia) ako tá ne-bio. Dáni si väčšinou kupovali bio samozrejme.

Mám pocit, že Dáni si viac vážia jedlo, majú k nemu rešpekt, Nevyhadzuje sa tak veľa ako u nás. Kupujú kvalitnejšie potraviny, ale možno menej. V tom nám môžu ísť príkladom a tým sa môžeme možno inšpirovať. Aj 80:20 v dánskom podaní dáva zmysel. Vychutnávanie si jedla v dobrej spoločnosti je zážitok a tak k nemu aj Dáni pristupujú. A môžeme aj my. 🙂

život v Dánsku

Waste free living a ekológia

V Dánsku je ekológia a waste free living neskutočne populárnym konceptom. Každý sa snaží svojou troškou prispieť k záchrane planéty. Akoby nestačilo, že všetci tam chodia na bicykli. 🙂 V Dánsku vyrástlo niekoľko startupov, ktoré sa zaoberajú znižovaním odpadu. Jedným z „najslávnejších“ je Too Good To Go. Vďaka ich aplikácií môžu hotely, reštaurácie a dokonca obchody predávať prebytok jedla napr. z bufetových stolov, či chlieb čo ostal večer v obchode za akciové ceny. Využíva sa v Dánsku naozaj veľmi veľa, snáď všetci študenti majú appku stiahnutú. A nielen oni. Populárne sú aj bedničky „škaredého“ ovocia a zeleniny od farmárov, ktoré by sa inak vyhodilo, lebo nesplňuje vizuálne štandarty. Alebo jeden street food start-up, ktorý hnedé banány premieňa na vegánsku zmrzlinu. V Kodani bolo aj pár obchodov predávajúcich výlučne tovar po spotrebe, ale stále vhodný na konzumáciu. Medzi študentami je populárny aj tzv. „dumpster diving“ – chodenie do kontajnerov pri supermarketoch, kde vyhadzujú jedlo, čo sa nepredalo. Ľudia si tam vedia nájsť kopu jedla zadarmo.

Ekológia sa neprejavuje len v oblasti jedla. V Kodani sa nachádza nespočet obchodíkov s tovarom z druhej ruky a taktiež každotýždenné susedské burzy, kde viete zohnať dizajnérske kúsky za zlomok ceny. Fľaše a plechovky sú zálohovateľné, pri kúpe nápoja za fľašu zaplatíte a následne ju vrátite a vrátia vám peniaze. Je to podľa mňa super, navyše na zemi nenájdete žiadne plechovky, či fľaše, lebo ľudia bez domova ich zbierajú a majú z nich peniaze.

Na Slovensku sa tiež organizujú rôzne burzy, a vôbec nie je hanba tam ísť. Tak isto secondhandy – skvelý spôsob, ako si kúpiť kvalitné kúsky za pár eur. V obchode sa nebojte kúpiť zlacnený tovar pred zárukou spotreby, nič tomu nie je a ešte ušetríte. Neviem, či je tu „dumster diving“ tak populárny, ale za vyskúšanie nić nedáte 😀

Hygge

V neposlednom rade, hygge je naozaj súčasťou dánskej kultúry. Či už je to vychutnanie si dobrého jedla, čítanie si doma, sviečky, čas s priateľmi… Pre každého je to niečo iné. Mojou obľúbenou hygge aktivitou v Dánsku bolo hranie spoločenských hier s kamarátmi v bare s tlmeným osvetlením, sviečkami na stole. Bol to bar určený práve na to-mohli ste si zapožičať hry z asi tisícky hier, ktoré voľne ležali na regáloch a stráviť tak dlhý večer.

Nie je nič jednoduchšie, ako si vytvoriť vlastné hygge u seba doma. Ak si chcete nabiť baterky samotou, kniha, dobrý čaj, pekný hrnček, teplá deka, sviečky a hygge je na svete. Ak sú to ľudia, ktorí robia váš čas lepším, spoločenské hry s kamošmi vás zabavia, uvoľnia vás a budete sa možno cítiť ako v Dánsku 🙂

Tak čo poviete? Vyskúšali by ste si byť Dánom aspoň na jeden deň? Chceli by ste sa o Dánsku dozvedieť viac? 🙂

Nastavenia súkromia
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“.